Roztocze - magiczna kraina

Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny SandomierskiejKotliny Naddniestrzańskiej.

Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole).

Ale Roztocze to nie tylko atrakcje turystyczne, to też wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera. Gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza i kontakt z naturą.

Roztocze wschodnie w HD

Podczas niemal 3 minut materiału video autorzy prezentują najważniejsze atrakcje gminy Horyniec-Zdrój. Ciekawie zrealizowana produkcja stanowi interesującą zachętę do odwiedzenia tych stron.

Miejmy nadzieję, że na tym jednym filmie się nie skończy i wkrótce obejrzymy kolejne materiały.

ROZTOCZE przewodnik - Artur Pawłowski

Wiele osób zwracało się do nas z zapytaniem, jaką literaturę na temat Roztocza polecamy na wycieczki i do codziennej lektury. Bliższe poznanie tej cudownej krainy możliwe jest oczywiście w sposób najlepszy jedynie przy bliższym kontakcie i wycieczkach. Dlatego pozycją, którą najchętniej polecamy jest wydany w wygodnym formacie "ROZTOCZE przewodnik" autorstwa Artura Pawłowskiego.

Roztocze - przewodnik

Autor na ponad 400 stronach przybliża w ciekawy sposób tematy związane z Roztoczem, jednocześnie proponując wiele tras wycieczkowych. Znajdziemy tu ciekawie opisane trasy piesze, np. Batorz i okolice (las Mosty, Kolonia Rzeczyca, Moczydła Stare, Otrocz), Szczebrzeszyn (ścieżka Frampolska, ścieżka przez Popław, ścieżka Błońskie Doły), Susiec (szlak szumów, Majdan Sopocki, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w rezerwacie Nad Tanwią) i wiele innych miejscowości.

Dodatkowo autor proponuje ciekawe trasy rowerowe i kolejowe. Szczególnie interesujące trasy rowerowe to: szlak Biała Łada, Jastrzębia Zdebrz, wokół Krasnobrodu przez Figarnię, szlak nad Sołokiją czy też trasa rowerowa RPN do Florianki.

Tanew i inne przewodniki po rzekach - Sebastian Sobowiec

Większość osób zaangażowanych w wytyczanie tras, atrakcji turystycznych i autorów przewodników wciąż jeszcze posługuje się przetartym wyobrażeniem o pieszym turyście z plecakiem, który wędruje po Bieszczadach lub Roztoczu zaopatrzony we własny prowiant, nocujący w śpiworze, namiocie lub pod chmurką. Tymczasem większość turystów to obecnie zmotoryzowani i wygodni ludzie, którzy dojeżdżają własnym pojazdem na miejsce, czasem zabierają rower lub wynajmują kajak do przemieszczania się, okazjonalnie bryczkę lub korzystają jedynie z atrakcji stacjonarnych. Po wyznaczonych w całej Puszczy Solskiej czy Roztoczu szlakach stosunkowo rzadko widzi się typowego trampa wielkoplecakowego dla którego przygotowuje się takie szlaki.

Z tych przyczyn nowa forma przewodnika, którą proponuje nam Sebastian Sobowiec uderzająca do niemal wszystkich nowszych typów turysty stawia nowe wymagania obsłudze turystycznej. Mimo powoli zachodzących zmian w rzeczywistości to w wydawnictwach Sobowca widać wyraźnie jakie są potrzeby nowoczesnego turysty.

Przewodnik - tanew

Sebastian Sobowiec jako zawodowy przyrodnik doceniając nowe potrzeby i wyposażenie turystów proponuje nam 5 tras wzdłuż dolin rzecznych regionu i okolic: Tanew nazywana u Sobowca Tanwia, Sanna, Bukowa, Dolny San i Dorzecze Łęgu. Autor nie wyznacza liniowych szlaków, którymi trzeba zmierzać, ale przedstawia listę punktów i ciekawych przyrodniczo miejsc, do których każdego z osobna można dojść czy dojechać. Z tego powodu przewodniki Sobowca przydatne są dla turystów korzystających z różnych środków lokomocji. Jak sam autor wymienia najczęściej zapewne korzystać będą rowerzyści, ale równie dobrze mogą turyści zmotoryzowani, kajakarze, piechurzy czy konni. Sobowiec oprócz tego, że opisał każdy punkt z osobna to dodatkowo łączy punkty różnymi wersjami dróg i ścieżek zależnie od tego czym porusza się turysta, jaka jest pora roku lub pogoda, bo część dróg po deszczu może być zalana i to autor również bierze pod uwagę. Z tej przyczyny być może przewodniki wymagają odrobiny samodzielności, ale też Sobowiec na wszystko niemal podaje rozwiązania i gotowce zachowań. Zarówno wobec zmian pogodowych jak i napotkanych płochliwych zwierząt podaje co należy zrobić w określonej sytuacji.