Szumy na Tanwi

Szumy to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego Tanwi. Aby je zobaczyć trzeba przejechać około 2,2 km od centrum w kierunku Skwarek. Tanew jest bardzo malowniczą w swym biegu rzeką Polski wijącą się w południowo-wschodniej części kraju, w dorzeczu Wisły. Jej długość to 113 km, zaś powierzchnia zlewni wynosi 2,339 km2.

Swe źródła ma na południowym Roztoczu, jej bieg zaczyna się konkretnie przy bagnach między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka. Obszar źródliskowy Tanwi jest chroniony i stanowi Rezerwat przyrody Źródła Tanwi, podobnie jak odcinek w rejonie Suśca stanowiący rezerwat "Nad Tanwią".

szumy na tanwi

Wyjątkowość Tanwi oraz jej charakter przypisać możemy unikatowym progom skalnym powstałym jeszcze w okresie trzeciorzędu, kiedy to wyżynny obszar Roztocza został wydźwignięty przy równoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. To właśnie dzięki tym progom, nurt rzeki tworzy kaskady tzw. szumy, szypoty.

Krawędź Roztocza jest wyraźnie odznaczającym się w plastyce terenu fragmentem przebiegającej tędy granicy geologicznej pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i płytową Europą Wschodnią.

UWAGA! TURYSTO! Siedemnastokilometrowy szlak Szumów to jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu, obejmuje miejsca: Susiec PKP - Kościółek (Zamczysko) - Rebizanty (rezerwat "Nad Tanwią") - Rybnica (Sikliwce) - Susiec PKP znaki niebieskie.

Galeria zdjęć z szumów i okolic:

Poniżej Szumów rozpoczyna się jeden z trudniejszych szlaków kajakowych Roztocza: Rebizanty - Borowe Młyny.

Komentarze   

+1 #11 krystyna 2021-09-26 23:55
Jeżeli będziemy po sobie zostawiać porządek,to skąd te butelki pływajace w rzece
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #10 jan 2018-08-12 19:15
Piekne okolice czesto tam bywam bo mieszkam w miare niedaleko kto nie był polecam odwiedzić
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #9 wojcicki 2014-07-19 20:48
Bardzo ładne i urocze miejsce, gdzie chętnie wraca się nawet kilka razy w roku. Ale kto wymyślił prace przy parkingu w środku sezony? Lepiej było to zrobić wiosną, kiedy turystów nie bywa tu jeszcze tak wielu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #8 Barbara 2014-05-31 18:10
Lubię podobne klimaty i w tym roku się wybieram :roll:
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #7 weronka 2014-05-01 12:32
Świetne miejsce. Właśnie wróciłam stamtąd....była m po raz czwarty i jestem przekonana, że daleko nie po raz ostatni. To miejsce jest za każdym razem inne - za każdym razem dostrzega się rzeczy, które wcześniej gdzieś umknęły. A butelki...? Nu cóż....ja ich nie widziałam....Mo że dlatego, że podziwiałam ciekawsze rzeczy od pływających butelek.
P.S. Na szlakach jest bardzo dużo koszy na śmieci - więcej, niż w niektórych miejscowościach .... więc nie ma co marudzić o butelkach, tylko wyrzucać je w miejsca do tego przeznaczone. Sami zaśmiecacie i później sami narzekacie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+55 #6 Robert 2014-01-04 22:49
Jezdze tam kilka razy w roku, Szumy to jedno z najpiekniejszyc h miejsc na Roztoczu, niesamowicie piekne i niezapomniane.

Dla bulwarowych turystow, ktorzy tylko przesiaduja w knajpkach i ciagle marudza, pewnie nieatrakcyjne. Tacy nie potrafia chodzic poza utwardzonymi chodnikami i gubia sie na prostych szlakach. Zazwyczaj to oni oraz ich niesforne dzieci zostawiaja po sobie tony smieci i butelki.

Dla turystow, ktorzy potrafia dostrzec piekno przyrody, spacer nad Szumami daje niezapomniane wrazenia o kazdej porze roku. Tanew ciagle sie zmienia, daje orzezwienie w goracym lecie, na jesieni okolica wyglada bardzo kolorowo. Szum wody, zawsze, powoduje ogromne odprezenie. Odpoczac po spacerze mozna w okolicach Zrodelka Milosci lub na lace przy sklepiku U Gargamela.

Warto tam pojechac i wracac, bo to miejsce magiczne, urocze, wrecz bajkowe.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-79 #5 ela 2013-07-24 11:08
bardzo przereklamowane , trasa źle oznaczona, bardzo ciężko chodzi się brzegiem,wystaj ące korzenie i ślisko sprawia, że z dziećmi to męka a nie odpoczynek,jeśl i to ma być jeden z cudów Polski to jest to kompletna pomyłka, o wiele ładniejsze i ciekawsze widziałam strumyki, wogóle nie dbają o miejsce, butelki pływające po wodzie, zarośnięte krzaki i trawa, cały widok, jedynie co podobało się nam to mała knajpka z jedzeniem robionym na miejscu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #4 Zedd 2013-06-18 08:10
Cytuję Asia:
Mmiejsce z klimatem, choć mało rozreklamowane, znane raczej nielicznym. Przypadkowy turysta raczej tu nie zawita. A szkoda, bo warto!

Może to i lepiej, że nie ma tam "przypadkowych" turystów, pewnie dlatego to miejsce wciąż ma swój urok. My znaleźliśmy bez specjalnych problemów, wystarczy poszukać trochę informacji o okolicy którą chce się odwiedzić :)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #3 Asia 2013-05-19 04:41
Mmiejsce z klimatem, choć mało rozreklamowane, znane raczej nielicznym. Przypadkowy turysta raczej tu nie zawita. A szkoda, bo warto!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #2 herka13 2012-07-11 09:39
Byłam! widziałam! :) :lol:
Uwielbiam tam wracać! zwłaszcza popiknikować z mężem i dziećmi nad wodą i pomoczyć nogi! to piękne miejsce:)

i nie ma komarów! blisko wody a tak spokojnie, to aż dziwne:)

Polecam!
Cytować | Zgłoś administratorowi