Krasnobród

Krasnobród to miejscowość wypoczynkowa, a od niedawna także uzdrowisko. Występują tu bogate źródła solankowe.

Miasteczko położone jest w malowniczej dolinie Wieprza. Krasnobród, nazywany jest bardzo często roztoczańską Częstochową, gdyż słynie z Sanktuarium Maryjnego, licznych kapliczek i cudownych źródełek.

Magia i urok tej krainy to także liczne legendy. A jedna z nich mówi o zapadniętym kościele, który miał znajdować się w lasku "Belfont".(z fr. _belle - piękny, fontaine - źródło). Piękna budowla miała tam zapaść się pod ziemię, a na jej miejscu wybijać ma obecnie źródło z leczniczą wodą. Co więcej, z przekazów ludowych wynika, że lasek ten miał być też miejscem, gdzie spotykali się królowa Marysieńka oraz Jan III Sobieski.

W Krasnobrodzie funkcjonuje Miejsko-Gminny Klub Sportowy Igros Krasnobród – amatorski klub piłkarski, założony w 1966 roku.

Regularnie, co roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia, w Kaplicy św. Rocha odprawia się uroczystą sumę odpustową ku czci patrona tego miejsca. Jest to niezwykle barwne wydarzenie, które przyciąga wiernych pielgrzymów z całej Polski.

W 2012 roku w obrębie zalewu przedsięwzięto szereg inwestycji. Dzięki temu obszar wypoczynkowy poszerzył się aż o 10 ha. A plażowicze zyskali nowe wygody, jak choćby chodniki i pomosty wokół zalewu. Więcej o tym piszemy w oddzielnym artykule.

Zygmunt III Waza nadał prawa miejskie Krasnobrodowi w 1676 lub 1572 roku (w zależności od źródeł). Ponieważ zlokalizowany był w znacznej odległości od szlaków handlowych, nie zyskał w początkach swego istnienia znacznej wartości. Stąd też często zmieniał właścicieli.

Miasteczko mocno ucierpiało podczas powstania Chmielnickiego. A w w drugiej połowie XVII wieku najeżdżane było często przez Tatarów.

Podczas I Wojny Światowej pod Krasnobrodem walczyli, spoczywający dziś na okolicznych cmentarzach, Rosjanie i Austriacy. Z kolei w czasie II Wojny Światowej była to arena walk armii polskich z Niemcami. Cmentarz stał się miejscem pochówku ponad 500 żołnierzy polskich. W okolicznych lasach licznie działali także partyzanci.

Zobacz także proponowany przez nas plan zwiedzania Krasnobrodu.

Polecamy także wycieczkę rowerową: na rowerze dookoła Krasnobrodu.

Komentarze   

+2 #6 Maciek 2016-06-22 20:38
Kransobród to moje ulubione miejsce na roztoczu, nie wiem dlaczego ale uwielbiam tam wracać, jestem tam przynajmniej raz w roku. Bardzo dużo czasu spędzam na rowerze a jazda po roztoczu to czysta przyjemność! :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #5 maciek 2013-02-16 11:39
wspaniale miejsce, uroczy klimat sprawia, że chętnie się tam wraca. szczegolnie polecam wycieczki rowerowe. roztocze zachwyca!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #4 scholastyka 2012-11-01 13:53
w latach 1950-51 moja mama i jej siostry były świadkami cudu w kaplicy na wodzie
Mama widziała jak rysują się 3 krzyże na piasku (w wodzie pod kapliczka),jej siostry też widziały rysujące się obrazy...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #3 Krzysztof 2012-09-20 07:08
Wspaniałe miasteczko, z bogatą historią i dużą ilością atrakcji turystycznych. Szkoda tylko, że mam tam tak daleko :/
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 rafaello 2012-05-30 16:35
miejscowosc o specyficznym charakterze. z całego roztocza procz zamoscia najbardziej zapada w pamięci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #1 mirek 2012-05-25 06:43
Bardzo ładne miasteczko. Widać, że sporo się tam inwestowało w ostatnich latach. W takie miejsca chętnie się wraca.
Cytować | Zgłoś administratorowi