Kościół Garnizonowy Armii Krajowej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu

W Zwierzyńcu podczas II Wojny Światowej znajdował się przejściowy obóz zbudowany przez hitlerowców. W kolejnych latach (1942-43) obóz funkcjonował jako tzw. przesiedleńczy. Przetrzymywano tu osoby wysiedlone z powiatów tomaszowskiego, zamojskiego i biłgorajskiego. Skazani na śmierć trafiali stąd na Majdanek bądź do Auschwitz.

Dziś na tym samym terenie znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Pamięć umęczonych tu ludzi uwiecznia Ściana Pamięci Narodowej z wystruganą w drzewie postacią umęczonego Człowieka.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski jest Kościołem garnizonowym Armii Krajowej. Na przykościelnym terenie zlokalizowany jest poświęcony 9 pułkowi piechoty AK oraz jego dowódcy Tadeuszowi Kuncewiczowi "Podkowie". Główny ołtarz we wnętrzu świątyni nawiązuje do dzieci – ofiar obozu. Kościół konsekrowano w 1980 roku.

Kościół znajduje się przy drodze numer 858, wyjazd ze Zwierzyńca w kierunku północnym do Szczebrzeszyna. Adres: ul. Zamojska 31.

Komentarze   

0 #2 piotr 2016-08-31 22:48
..w tym kościółku, pamiętam jeszcze w pierwszej połowie lat 80-tych były wewnątrz na tejże ścianie przyczepione dziesiątki pamiątkowych tarcz szkolnych z Lubelszczyzny i Polski...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 Kinga P. 2012-10-12 13:13
Piękny kościółek z licznymi pamiątkami. Odwiedziny tutaj pamięta się długo.
Cytować | Zgłoś administratorowi