Lokalizacja
Roztocze rozciąga się od Kraśnika w Polsce aż po Lwów na Ukrainie. Kraina ta łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.
Od wschodu ograniczają ją takie miejscowości jak Szczebrzeszyn, Zamość czy Rawa Ruska (Ukraina). Z kolei od zachodu Janów Lubelski, Frampol, Biłgoraj, Józefów, Narol oraz Horyniec-Zdrój.
Najwyższe wzniesienie Roztocza osiąga 414 m n.p.m. na Ukrainie. W Polsce najwyższe wzniesienia to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.).
Na Roztoczu z uwagi na unikalne wartości przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy. Licznie występują tutaj także rezerwaty oraz parki krajobrazowe.
Flora całego regionu jest mocno zróżnicowana. Od zachodu ciągną się lasy liściaste lipowo-grabowe i bukowo-jodłowe. W części środkowej spotkamy licznie występujące bory jodłowe. Z kolei na wschodzie bory sosnowe.
Pierwszą wzmiankę o Roztoczu napotkać można w zapiskach z podróży spisanych przez Stanisława Staszica. Określenie Roztocze pochodzi od słowa roztoka, które oznaczało dział wodny. W czasach średniowiecza Roztocze było pokryte gęstymi lasami i bardzo słabo zaludnione. Napływ osadników nastąpił po przyłączeniu Rusi Czerwonej. W wyniku działań wojennych II Wojny Światowej Roztocze zostało podzielone granicą między dwoma Państwami. Więcej informacji w artykule o Historii Roztocza »
Podział Roztocza
Roztocze dzielimy na 3 główne części: Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe i Roztocze Wschodnie. Są to tzw. trzy mezoregiony. Zachodnie i Środkowe Roztocze znajdują się w całości na terytorium Polski, podczas gdy Wschodnie w 80% leży już po stronie ukraińskiej.
Roztocze Wschodnie zwane jest też potocznie Roztoczem Południowym. Podzielić je można kolejno na mniejsze jeszcze części, wśród których wyróżniamy: Roztocze Rawskie, Roztocze Janowskie oraz Roztocze Lwowskie. Miasta: Rawa Ruska, Żółkiew, Lwów.
Roztocze Środkowe zwane jest również Roztoczem Tomaszowskim. W obrębie tego regionu leżą przepiękne miasta: Tomaszów Lubelski, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów i Narol.
Z kolei Roztocze Zachodnie jest umownie dzielone na Roztocza Gorajskie (od rzeki Gorajec) oraz Roztocze Szczebrzeszyńskie.
Roztocze zimą
Zima to także piękny okres na poznawanie Roztocza. Trzeba tylko wybierać w innego rodzaju rozrywkach.
Do wyboru mamy wyciągi narciarskie w Krasnobrodzie, Bobliwie, Justynówce oraz Jacni.
Inna, popularna na Roztoczu forma narciarstwa, to narciarstwo biegowe. Szerokie leśne drogi, małe nachylenie terenu i łatwa dostępność sprzętu sprawiają, że w rejonie niektórych miejscowości powstają piękne trasy biegowe. Wystarczy tu choćby wspomnieć Siwą Dolinę pod Tomaszowem Lubelskim.
Na nartach rozrywki się nie kończą. Popularne są także kuligi. Kto spróbował choć raz, ten zna ich czar.