Historia Zwierzyńca

1593 rok – powstanie miejscowości w strefie tzw. włości Szczebrzeskiej, będącej częścią Ordynacji Zamojskiej. Powstaje tu duży, drugi w Polsce zwierzyniec myśliwski, który otacza bagatela 30 kilometrowe! ogrodzenie. W środku atrakcji wzniesiono dostojny dwór modrzewiowy. To właśnie ten park dał początek ówczesnej nazwie miasta – Zwierzyniec.

XVII wiek – należąca do Zamoyskich miejscowość stała się kurortem wypoczynkowym dla takich osobistości jak: Władyslaw IV, Jan Kazimierza, Michał Korybut Wiśniowiecki.

1741 – 47 rok - Teresa i Tomasz Zamoyscy w podzięce za narodziny wyczekiwanego przez wiele lat potomka płci męskiej - Klemensa zafundowali budowę kościoła barokowego na jednej z wysp urokliwego stawu, który wykopali w poprzednim stuleciu jeńców niewoli tureckiej i tatarskiej.

początek XIX wieku – Zwierzyniec staje się stolicą Ordynacji Zamoyskiej z siedzibą w nowo wybudowanym kompleksie gmachów. Ta decyzja przyniosła miejscowości duży rozgłos i uznanie w regionie.

1804 rok – powstaje pierwsza w Polsce fabryka maszyn rolniczych.

1806 rok – powstają budynki browaru w Zwierzyńcu.

przełom XIX i XX wieku - Zwierzyniec zyskuje rangę modnej, atrakcyjnej miejscowości letniskowej.

1905 rok - definitywnie zdemontowane zostaje ogrodzenie zwierzyńca myśliwskiego.

II wojna światowa - Hitlerowcy tworzą w Zwierzyńcu obóz dla jeńców francuskich, który potem staje się obozem przejściowym dla pacyfikowanej i wysiedlanej ludności Zamojszczyzny.

1944 rok – Armia Czerwona przejmuje Zwierzyniec i jego okolice, jednak walki ciągle trwają. Definitywnie kończy swe rządy 350 letnia Ordynacja Zamoyska. Ostatni ordynat po wymuszonych zarzutach trafia na kilka lat do karceru.

1990 rok - Zwierzyniec otrzymuje prawa miejskie.

Komentarze   

0 #2 MagiczneRoztocze 2022-08-21 21:41
Cytuję Katarzyna:
Wiśniowiecki, nie Wiśniowski :)

Serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd. Został on poprawiony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Katarzyna 2019-11-19 09:16
Wiśniowiecki, nie Wiśniowski :)
Cytować | Zgłoś administratorowi