Zwiedzanie Górecka Kościelnego

Wjeżdżając do Górecka Kościelnego samochodem trafimy na duży parking przy kościele. Do dalszego zwiedzania tego uroczego miejsca pojazd nie będzie nam już potrzebny więc możemy zostawić go w tym miejscu.

  • Średni czas zwiedzania: około 3 godzin
  • Długość trasy: około 4 km
  • Ograniczenia wiekowe: brak
  • Polecana pora roku: wiosna, lato i wczesna jesień

Wycieczkę zaczynamy przy pomniku Jana Pawła II, niedaleko dzwonnicy.

Dalej przechodzimy na cmentarz, gdzie podziwiać można starannie przygotowane, stare nagrobki.

Z cmentarza wychodzimy przez ulicę na teren kościoła. UWAGA! W tym miejscu droga jest wąska, trzeba uważać na przejeżdżające samochody! W kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika podziwiać można wiele wspaniałych obrazów i rzeźb. Zatrzymujemy się więc tam na dłużej.

Z kościoła wychodzimy w kierunku mniejszego parkingu i dalej w kierunku alei dębów. Warto przyjrzeć się bliżej misternie przygotowanym kapliczkom ze stacjami drogi krzyżowej. Dzieci i dorośli na pewno nie omieszkają zrobić sobie pamiątkowych zdjęć we wnętrzach pni starych drzew. Znajdziemy tu jeszcze sklepiki z pamiątkami oraz wyjątkową Kaplicę Pod Dębami.

Mijamy aleję z dębami i dochodzimy do Kapliczki "Na Wodzie". W upalne dni wielu pielgrzymów właśnie tutaj szuka ochłody. Wyjątkowe wrażenie robi "ruda" wręcz rzeka.

Zwiedzanie Krasnobrodu

Krasnobród nie jest dużym miasteczkiem, a większość atrakcji dzieli tylko kilka kilometrów. Polecamy zwiedzanie na rowerze lub pieszo.

  • Średni czas zwiedzania: około 6 godzin
  • Długość trasy: około 10 km
  • Ograniczenia wiekowe: brak
    (dzieci bezwzględnie pod stałą opieką dorosłych)
  • Polecana pora roku: lato i wczesna jesień

Zwiedzanie Krasnobrodu najlepiej zacząć od Kapliczki na Wodzie. Następnie schodzimy wzdłuż Alei Najświętszej Maryi Panny do klasztoru, oraz kościoła, które są jednocześnie kolejnymi, ważnymi atrakcjami na naszej liście. Obok klasztoru znajduje się też ptaszarnia. Dalej Muzeum Wieńców Dożynkowych oraz duże muzeum przy klasztorze.

Stamtąd udajemy się do centrum Krasnobrodu wzdłuż ul. 3-ego Maja, z niego dalej do kaplicy św. Rocha (ul. Tadeusza Kościuszki i dalej ul. Świętego Rocha, około 3 km z centrum). W dolinie możemy spędzić kilka godzin. Warto wykorzystać wizytę w tym miejscu na kilka minut refleksji. A łasuchy mogą nawet zorganizować ognisko na specjalnie do tego przygotowanych miejscach przy parkingu.

Osoby z naukowym zacięciem na pewno chętnie odwiedzą pobliski Park Jurajski. Taka wycieczka ucieszy szczególnie dzieci. A i tatusiowie narzekać nie będą. Park usytuowany jest przy lesie, co dodaje mu uroku i sprawia, że klimat miejsca pamięta się długi czas.