Kaplica Pod Dębami w Górecku Kościelnym
Zwiedzając zabytki Górecka Kościelnego nie sposób nie zachwycić się urokiem starej kaplicy usytuowanej trochę ponad 200 metrów za sanktuarium, idąc w kierunku kapliczki na wodzie. Wzniesiono ją w 1881 roku pomiędzy dwoma, zabytkowymi już dziś dębami.
Przekazy ustne głoszą, że stały dwie kaplice w tym miejscu. Pierwszą zbudowano w 1648 roku jednocześnie z kaplicą na wodzie przy rzeczce Szum. Zaś przypuszczalnie obecną kaplicę, którą możemy oglądać wzniesiono na miejscu starej po 1881 roku. Widocznie mieszkańcy, tudzież księża stwierdzili, że kaplica wymaga generalnej renowacji.
Cały budyneczek, tj. konstrukcję szkieletową, ściany, dach, podłogę, wykonano z drewna, dokładniej z sosny. Konstrukcja jest po zewnętrznej stronie oszalowana zmyślnie zaprojektowanym wzorem listwowania na deskach przybijanych pionowo. Podmurówkę zdobi mały okap, a całość wieńczy dwuspadowy dach z trójpołaciowym wykończeniem. Według opisów, pokrycie kaplicy wymieniono z pierwotnego gontu na blachę w 1987 roku.
Patrząc od frontu elewacji kaplicy ujrzymy trójkątny szczyt pokrycia dachowego wraz z okapem oraz płycinowe, jednoskrzydłowe drzwi. Boki zaś zdobią pojedyncze okna ościeżnicowe, dziewięciokwaterowe.
Według opisów, kapliczka przeszła po II wojnie w 1946 roku stosowny remont, podczas którego zostały wymienione m.in. okna.
Dach wykonano z krokwi drewnianych-płatew, do których przybito deski, mające tworzyć w końcowym etapie efekt sklepienia kolebkowego.
Wchodząc od środka ujrzymy ołtarz główny w stylu rokokowym, z obrazem Św. Stanisława Biskupa w centralnej części. Co ciekawe, za ołtarzem znajduje się celowo pozostawiona przestrzeń, w której ocalono legendarny pień drzewa zaszczepionego przez Św. Stanisława w 1648 roku!
Zapewne od razu zwrócicie uwagę, że pień ów jest „nadłubany”. To nie wynik czynów wandali, lecz efekt tradycji, która głosi, że wywar z wiór tego drzewa może uzdrawiać zęby.
Komentarze
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Wpis został poprawiony.
W dużej części strony teks i zdjęcia się powtarzają.
Konrad
Ale niedlugo festiwal Maryjny na który się wybieram i koncert Braci Golec, to może uda mi się podejrzeć wnętrze kaplicy:)Fajna ta wasz stronka, można zaplanować wycieczkę po Roztoczu tak że nie ominie się żadnych atrakcji:)
Pozdrowienia dla redakcji!
Lenka
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.