Szlak starych dębów

Aleja Dębów w Górecku Kościelnym to jedno z piękniejszych miejsc Roztocza. Monumentalne dęby królują nad miejscowością.

Górecko Kościelne leży w Puszczy Solskiej, w Roztoczańskim Parku Narodowym tuż obok rezerwatu Szum. Znajduje się tutaj piękny kościół, ogromny cmentarz, wspaniałe kapliczki oraz przepiękna aleja dębów.

Najstarszy z nich ma ponad 500 lat. Obwód drzewa wynosi około 7 metrów - żeby je objąć trzeba co najmniej trzech dorosłych osób! Większość pni drzew jest pusta w środku - turyści chętnie fotografują się w ich wnętrzu.

Aleja Dębów w Górecku

W alejce znajduje się też Kaplica Pod Dębami. Jest to niewielka budowla z wyjątkową historią, którą szczegółowo opisaliśmy w oddzielnym artykule.

W Alei Dębowej znajdują się drewniane stacje drogi krzyżowej, które zostały wyrzeźbione przez Jana Pastuszka z Józefowa.

Komentarze   

+6 #6 Joanna 2017-07-17 22:47
Urzekło mnie to miejsce! Cisza, spokój, śpiew ptaków, z dala od cywilizacji. Ma się wrażenie, że to miejsce żyje własnym życiem. Polecam gorąco :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #5 Marian 2014-10-26 17:42
Piękne miejsce, choć nieco zapomniane i chyba rzadziej na Roztoczu odwiedzane w porównaniu z innymi atrakcjami. Warto tu zaglądać.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #4 galatasar 2014-10-01 22:17
Piękne miejsce, chętnei wracam w te strony Roztocza. Kościółek i kapliczki mają swój wyjątkowy urok, który dla mnie jest unikalny w skali całego regionu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #3 JArek 2012-08-26 09:00
szlak dębów idealnie dopełnia klimat górecka kościelnego. uważam, ze najwiekszą atrakcją jest tu jednak wspaniały kościół, ze wszystkimi zdobieniami i dekoracjami. urok tego miejsca na długo zostaje w pamięci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #2 Madzia 2012-07-02 12:02
Czy zna ktoś może historię tych dębów? Kto je zasadził? Dlaczego rosną przy alei? z którego wieku są?

Ostatnio miałam okazję zwiedzać górecko kościelne i te dęby wywarły na mnie ogromne wrażenie, zwłaszcza, że niektóre są puste w środku a ciągle rosną i mają piękne zielone liście! No ewenement!

Ale ogromne te drzewa, niektóre muszą mieć wiele wieków, jak obejmowaliśmy je to potrzeba 5 osób żeby objąć takie drzewo, masakra! :)

Polecam odwiedzić Górecko, warto!!! zwłaszcza dla tych dębów, ale tez przyroda jest niesamowita! takie sosnowe zagajniczki, pięknie! prawdziwe magiczne roztocze!:) :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Krzysiek Sem. 2012-07-02 10:58
Odwiedziłem to miejsce w trakcie ostatniego weekendu. Wspaniałe widoki, największe wrażenie robią kilkuwiekowe dęby. Kult świętego Stanisława czuć tu na każdym niemal kroku.
Cytować | Zgłoś administratorowi