Stacja narciarska Jacnia

Kiedy zamknięto wyciąg narciarski w Krasnobrodzie, wydawało się, że okoliczni narciarze będą musieli szukać ośnieżonych stoków do szusowania bardzo daleko. Ale wtedy pojawił się Ośrodek Wypoczynkowy w Jacni, a tuż obok zorganizowano piękny stok narciarski.

Zaplecze stacji narciarskiej składa się z dwóch wyciągów dla narciarzy oraz jednego pontonowego.

W sezonie narciarskim wyciągi czynne są w godzinach:
- poniedziałek-sobota od 10:00 do 21:00;
- niedziela od 10:00 do 20:00

Jeżeli opady śniegu nie dopisują, a temperatura jest odpowiednia, stok może być sztucznie naśnieżony.

Rogowe Kopce Gospodarstwo Agroturystyczne

Rogowe Kopce, to miejsce jakich mało w okolicach Tomaszowa, a i nawet na całym roztoczu podobnych obiektów nie znajdziemy zbyt wiele. Dlatego warto tu zajrzeć, ot choćby z czystej ciekawości lub przejazdem

Stadnina przede wszystkim oferuje naukę jazdy konnej, a także szeroki wachlarz tras do jazdy terenowej po Roztoczu na koniach. Organizowane są też szkolenia dla początkujących i zaawansowanych, w grupach oraz indywidualnie.

Stadnina proponuje dorosłym: jazda konna pod okiem instruktora, jazda konna w terenie z opiekunem, karnet na 10 jazd.

Cerkiew unicka pw. św. Mikołaja w Jarczowie

Kiedy przejeżdżamy przez Jarczów, naszym oczom ukaże się w jego centrum wspaniała drewniana budowla. To pochodząca z XIIX wieku cerkiew unicka pw. św. Mikołaja.

Ten wspaniały zabytek zdumiewa ilością zdobień i klimatycznym wnętrzem. Rzadko spotykana architektura i układ przedsionka są dodatkową ciekawostką.

Cerkiew oraz nowy kościół otacza wspaniały, zielony latem ogród z bujną roślinnością. Całość zdobią piękne drewniane rzeźby.

Kalwaria Krasnobrodzka

U podnóża Chełmowej Góry leży zalesiony plac, na którym znaleźć można stacje Męki Pańskiej wykonane w latach 1980-1981 oraz stację Zmartwychwstania Pańskiego. Liczne alejki dodają uroku temu miejscu.

W 2000 roku zniszczone figury zostały zakonserwowane z inicjatywy Proboszcza Ks. prałata Romana Marszalca. Stacjami opiekują się mieszkańcy wiosek jako fundatorzy figur i wykonawcy zadaszeń.

To upodobane przez wielu miejsce modlitwy, którego klimat sprzyja refleksji nad życiem i jego celem.

Ratusz neobarokowy w Żółkwi

Architektem, który zaprojektował obecny budynek ratusza żółkiewskiego był Bronisław Wiktor. Budowę ukończono już w XX wieku, w roku 1932. Ratusz był pierwszą siedzibą władz miasta.

Pionierowym ratuszem Żółkwi był ten wzniesiony w początkowych latach XVII wieku. Przebudowano go gruntownie w latach 1687-1690 z polecenia samego króla Sobieskiego. Nadzoru nad rewitalizacją ratusza podjął się Piotr Bober. Przykre okoliczności historii sprawiły, że siedzibę strawił wielki pożar, skutkiem czego trzeba było ją rozebrać w 1832 roku.

CIEKAWOSTKA:
Z wieży nowego żółkiewskiego ratusza do 1939 roku grywany był hejnał.

Zamek rodu Sobieskich w Żółkwi

Gdzie go szukać? Wjeżdżając po miasta trzeba się udać w jego południowo-zachodni rejon, na zachód od Lwowa. To właśnie w tej części grodu swe dzieje przeżywali słynni hetmani Żółkiewski oraz Sobieski.

Budowę siedziby rodu Sobieskich rozpoczęto w 1594 roku. Chęć rozpoczęcia tak wielkiej inwestycji zainicjował hetman koronny Stanisław Żółkiewski.

Głównym architektem był Paweł Szczęśliwy. Zaprojektował on zamek na planie kwadratu o wielkości 100x100 metrów, do którego przylegać miały cztery czworoboczne wieże umieszczone na rogach tego kwadratu. Nota bene do dziś zachowały się już tylko trzy.

Od strony miasta wjeżdżało się do zamku przez bramę udekorowaną herbem Lubicz od strony zewnętrznej, zaś od wewnętrznej tablicą fundacyjną. Wewnątrz murów osadzono cztery budynki uzbrojone w ganki bojowe z wieżami. Drzwi i okna wyposażono w obramowania z kamienia nad którymi wyryto łacińskie sentencje.

Kamieniarkę opracowali: Paweł Rzymianin oraz Ambroży Przychylny. Niejako głównym nadzorcą budowli była sama żona hetmana, a potem jej córka.

Kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi

KOLEGIATA św. WAWRZYŃCA – to przestronny, przesiąknięty duchem historii kościół, który wznoszono w latach: 1606 – 1618. Finansowała go fundacja hetmana Stefana Żółkiewskiego. To właśnie w tym obiekcie sakralnym miejsce swego ostatecznego spoczynku wybrali Jakub i Konstanty Sobieski.

W kolegiacie znajdują się ich grobowce z prochami. W XIX wieku ów kościół był jedną z największych skarbnic pamiątek narodowych. Kościół skrywa nie tylko prochy przodków wielkich bohaterów, ale również piękne malowidła obrazujące potęgę i dokonania tych postaci historycznych.

Wartym obejrzenia na żywo są np. wielkie freski i obrazy batalistyczne, które przedstawiają największe zwycięskie bitwy Jana III Sobieskiego i jego pradziada Stanisława Żółkiewskiego:

  • ogromny obraz 675x550 cm bitwa pod Chocimiem z roku 1679 pędzla gdańskich malarzy Andreasa Stecha i Ferdynanda van Kessela gloryfikująca króla Jana III Sobieskiego, przedstawionego w pełni chwały na koniu;
  • bitwa pod Kłuszynem z 1620 roku namalowana przez Szymona Boguszowicza;
  • malowidła pędzla wspaniałego malarza Marcina Altomontego z 1693 i 1695 roku – bitwa pod Wiedniem oraz pod Parkanami.

Niestety obrazy batalistyczne jak też inne zabytki kultury polskiej z tego rejonu zgrabiono w latach powojennych po II wojnie światowej. Przywłaszczyła je ukraińska SRR i na początku lat 70-tych XX wieku umieszczono je w Lwowskiej Galerii Sztuki w Olesku.