Rezerwat przyrody Piekiełko koło Tomaszowa Lubelskiego

Rezerwat położony jest na terenie Roztocza środkowego. Zajmuje powierzchnię około 1,20 ha.

Utworzony został w 1962 r. w celu zachowanie skupiska głazów narzutowych w miejscowości Łaszczówka (pod Tomaszowem Lubelskim). Piaskowce krzemionkowe (piaskowiec batiatycki) częściowo ukryte są w ziemi. Największe z nich mają nawet 10 m obwodu.

Co ciekawe, nazwa samego rezerwatu wiąże się z legendami, które tłumaczą diabelskie pochodzenie głazów. Ich duże znaczenie pod względem naukowym wynika z faktu, iż inne podobne podobne skupiska piaskowców są znacznie bardziej wyeksploatowane i zniszczone.

Do rezerwatu dojdziemy Szlakiem Historycznym - zielonym, który zaczyna się przy dworcu PPKS w Tomaszowie Lubelskim. Mijając most na rzece Sołokiji skręcamy w ulicę Chopina. Dalej mijamy wieś Sznury i polną drogą dochodzimy do kępy drzew - to właśnie jest niewielki rezerwat geologiczny Piekiełko.

Obszar rezerwatu porośnięty jest zwartym drzewostanem sosnowym z podszytem, który już prawie całkowicie przesłonił głazy. Ich ilość szacuje się w tym miejscu na około 68 sztuk. Położone są one w pierścieniu o średnicy około 50 metrów. Bloki skalne są częściowo porośnięte mchami i porostami.

Istnieją przesłania, że jest to prasłowiańskie miejsce kultu. Miejscowa ludność nazywa je także czasami Uroczyskiem.

Komentarze   

+1 #2 MagiczneRoztocze 2015-07-15 08:12
Bezpośredni link do mapki z lokalizacją:

https://www.google.pl/maps/@50.4428657,23.4620239,17.33z
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 daniel 2015-03-17 12:01
ALE dokładnie gdzie to jest na mapie !! Te wasze wszystkie serwisy o roztoczu można sobie wsadzić w d.... W ogóle zero normalnych MAP. Wzkazówki jak dojść która kłuci się z mapa. Fuck
Cytować | Zgłoś administratorowi