Kościół "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena, zwany też "kościołem na wodzie", to barokowa budowla, pochodząca z XVIII, wieku wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem. Wybudowany został na terenie stawu Kościelnego.

Całość zlokalizowana jest niemal w centrum miasteczka, między ulicami: Szkolną, Wachniewskiej, Browarną oraz Ordynacji Zamojskiej.

Historia kościółka w skrócie: żona III ordynata Jana "Sobiepana" Zamoyskiego (później żona Jana III Sobieskiego - Marysieńka) nakazała stworzyć od podstaw w Zwierzyńcu staw, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa (źródło).

Kościół jest stosunkowo mały, dlatego z założenia miał służyć jako kaplica. Dopiero w późniejszym okresie dobudowano do niego boczne nawy.

Dzisiaj budynek cieszy się bardzo dobrą kondycją. Jego elewacja przepięknie odbija się w falujących wodach stawu. Klimat miejsca jest niezapomniany.

Przy wejściu do kościółka znajduje się stara, kamienna, kropielnica. Wnętrze udekorowane jest polichromią malowaną na suchym tynku.

Stanowi nie tylko miejsce sakralne, ale również zabytek o wielkiej wartości, dzięki późnobarokowej architekturze oraz XVIII-wiecznym polichromie Łukasza Smuglewicza.

Komentarze   

0 #2 Kasia 2020-04-23 16:53
Byłam tam :lol: , ale nie byłam w środku. :sigh:
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Misia239 2012-07-26 08:22
wspaniała kaplica!
Cytować | Zgłoś administratorowi