Krasnobród

Krasnobród to miejscowość wypoczynkowa, a od niedawna także uzdrowisko. Występują tu bogate źródła solankowe.

Miasteczko położone jest w malowniczej dolinie Wieprza. Krasnobród, nazywany jest bardzo często roztoczańską Częstochową, gdyż słynie z Sanktuarium Maryjnego, licznych kapliczek i cudownych źródełek.

Magia i urok tej krainy to także liczne legendy. A jedna z nich mówi o zapadniętym kościele, który miał znajdować się w lasku "Belfont".(z fr. _belle - piękny, fontaine - źródło). Piękna budowla miała tam zapaść się pod ziemię, a na jej miejscu wybijać ma obecnie źródło z leczniczą wodą. Co więcej, z przekazów ludowych wynika, że lasek ten miał być też miejscem, gdzie spotykali się królowa Marysieńka oraz Jan III Sobieski.

W Krasnobrodzie funkcjonuje Miejsko-Gminny Klub Sportowy Igros Krasnobród – amatorski klub piłkarski, założony w 1966 roku.

Regularnie, co roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia, w Kaplicy św. Rocha odprawia się uroczystą sumę odpustową ku czci patrona tego miejsca. Jest to niezwykle barwne wydarzenie, które przyciąga wiernych pielgrzymów z całej Polski.

W 2012 roku w obrębie zalewu przedsięwzięto szereg inwestycji. Dzięki temu obszar wypoczynkowy poszerzył się aż o 10 ha. A plażowicze zyskali nowe wygody, jak choćby chodniki i pomosty wokół zalewu. Więcej o tym piszemy w oddzielnym artykule.

Zygmunt III Waza nadał prawa miejskie Krasnobrodowi w 1676 lub 1572 roku (w zależności od źródeł). Ponieważ zlokalizowany był w znacznej odległości od szlaków handlowych, nie zyskał w początkach swego istnienia znacznej wartości. Stąd też często zmieniał właścicieli.

Miasteczko mocno ucierpiało podczas powstania Chmielnickiego. A w w drugiej połowie XVII wieku najeżdżane było często przez Tatarów.

Podczas I Wojny Światowej pod Krasnobrodem walczyli, spoczywający dziś na okolicznych cmentarzach, Rosjanie i Austriacy. Z kolei w czasie II Wojny Światowej była to arena walk armii polskich z Niemcami. Cmentarz stał się miejscem pochówku ponad 500 żołnierzy polskich. W okolicznych lasach licznie działali także partyzanci.

Zobacz także proponowany przez nas plan zwiedzania Krasnobrodu.

Polecamy także wycieczkę rowerową: na rowerze dookoła Krasnobrodu.

Relacja z pobytu w Krasnobrodzie, 2019

Od jednej z rodzin, która zawitała na Roztocze, otrzymaliśmy pełną emocji relację. Serdecznie dziękujemy za przesłane zdjęcia oraz wiersz.

Mieszkamy w Warszawie, ale od połowy lat 80-tych XX-go wieku prawie każdego roku przyjeżdżamy na Roztocze (zawsze stacjonujemy w Suścu). Najpierw z żoną i dziećmi, a ostatnio również z wnukami. Zdarzało się że przywoziliśmy tu grupy znajomych na wycieczki rowerowe. Właśnie wróciliśmy z kolejnego pobytu i muszę podzielić się czymś niezwykłym. Pewnego dnia pojechaliśmy wszyscy do Krasnobrodu. Tutaj zaskoczenie - dzieci po prostu zakochały się w tym miejscu. Szczególnie ptaszarnia i muzeum przy klasztorze, ale nie tylko. Za kilka dni na żądanie dzieci trzeba było wyjazd powtórzyć, tym razem doszedł jeszcze Park Jurajski. Znowu zachwyt dzieci jak nigdzie i nigdy dotąd.