Żółkiew

Żółkiew to stare, bardzo piękne miasto na Ukrainie. Ma wspaniałą historię, może poszczycić się iście królewskimi zabytkami. To miasto, które jako jedne z nielicznych w Europie, ma w sobie ducha historii, jest wprost przesycone pamiątkami po byłych, dostojnych właścicielach i jego mieszkańcach. Leży w obwodzie Lwowskim i zajmuje powierzchnię 7,6 km2. Według wymowy z języka ukraińskiego miasto nazywane jest "Żowkwa", uprzednio w latach 1951-1991 gród ten nosił nazwę "Nesterow". Pierwsze wzmianki z 1368 roku mówią jednak, że nazywano to miasteczko Winniki.

Żółkiew leży stosunkowo blisko granicy z Polską, niedaleko przejścia granicznego Hrebenne - Rawa Ruska. Mijając Hrebenne trzeba przemierzyć jeszcze około 35 kilometrów, aby dotrzeć do Żółkwi. Dzielnice i ulice miasta rozpościerają się geograficznie na ziemiach Roztocza Wschodniego, nad Świną.

Każdy turysta śmiało może dodać to miejsce do szlaku swych podróży, gdyż Żółkiew przesycona jest zabytkami, większość z nich dosłownie zapiera dech w piersiach.

Miasta partnerskie: Zamość, Kraśnik, Węgrów, Tomaszów Lubelski, Lubaczów.