Zamość

Miasto położone jest w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa.

Większość zwartej zabudowy Zamościa skupia się w postaci klinów ciągnących się na północ i wschód od położonego w centrum Starego Miasta. Sama starówka, dzięki otaczającej ją zieleni (Park Miejski, Planty, Małpi Gaj) w dużym stopniu zachowała swą odrębność, co jest związane z jej pierwotnie naturalnym odizolowaniem, głownie terenami zalewowymi i fosami, niesprzyjającymi dawniej nowemu osadnictwu.

Turysta przeglądający mapę szybko zauważy, że miasto to brama do Roztocza, jednej z najpiękniejszych krain geograficznych. Z kolei w kierunku wschodnim rozciągają się wspaniałe, nadbużańskie rejony z ostatnią dziką rzeką Europy, jak twierdzi wielu badaczy.

Zamość to także przyjazne rowerzystom miasteczko. Jest tu kilka ciekawych tras, które warto przebyć. Nam udało się z Zamościa dotrzeć na rowerze aż do Tomaszowa Lubelskiego, relację z podróży można przeczytać tutaj: trasa rowerowa Zamość - Zalesie - Suchowola - Krasnobród - Tomaszów Lubelski.

Już wkrótce: co warto zwiedzić w Zamościu?

Komentarze   

+2 #3 BARTEK 2014-08-05 17:20
Cześć! Wybieram się na kilka dni w te rejony ( Sandomierz, Zamość, Lublin ). Jeśli ktoś był i widział coś naprawdę ciekawego i niecodziennego ( zabytki, przyroda )- będe wdzięczny za podpowiedź:)) Bardziej ufam ludzkim opiniom niź przewodnikom na papierze. Pozdrawiam Bartek
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #2 krzysiek 2012-05-18 07:50
zdarzyło mi się być tam 2-3 razy i musze powiedziec, ze odnowiony ryneczek sprawia bardzo dobre wrażenie. przydałoby sie cos na kształt sukiennic.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 mirek 2012-04-03 09:06
zamość to piękne miasto z bogatą historią. choć brakuje mu troche do lublina czy innych, to na wschodzie jest zdecydowanie najładniejszą perełką :)
Cytować | Zgłoś administratorowi