Zwiedzanie Górecka Kościelnego

Wjeżdżając do Górecka Kościelnego samochodem trafimy na duży parking przy kościele. Do dalszego zwiedzania tego uroczego miejsca pojazd nie będzie nam już potrzebny więc możemy zostawić go w tym miejscu.

  • Średni czas zwiedzania: około 3 godzin
  • Długość trasy: około 4 km
  • Ograniczenia wiekowe: brak
  • Polecana pora roku: wiosna, lato i wczesna jesień

Wycieczkę zaczynamy przy pomniku Jana Pawła II, niedaleko dzwonnicy.

Dalej przechodzimy na cmentarz, gdzie podziwiać można starannie przygotowane, stare nagrobki.

Z cmentarza wychodzimy przez ulicę na teren kościoła. UWAGA! W tym miejscu droga jest wąska, trzeba uważać na przejeżdżające samochody! W kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika podziwiać można wiele wspaniałych obrazów i rzeźb. Zatrzymujemy się więc tam na dłużej.

Z kościoła wychodzimy w kierunku mniejszego parkingu i dalej w kierunku alei dębów. Warto przyjrzeć się bliżej misternie przygotowanym kapliczkom ze stacjami drogi krzyżowej. Dzieci i dorośli na pewno nie omieszkają zrobić sobie pamiątkowych zdjęć we wnętrzach pni starych drzew. Znajdziemy tu jeszcze sklepiki z pamiątkami oraz wyjątkową Kaplicę Pod Dębami.

Mijamy aleję z dębami i dochodzimy do Kapliczki "Na Wodzie". W upalne dni wielu pielgrzymów właśnie tutaj szuka ochłody. Wyjątkowe wrażenie robi "ruda" wręcz rzeka.

Przechodząc przez mostek dojdziemy jeszcze do źródełka Boża Łezka.

Od źródełka wracamy do kaplicy na wodzie i skręcamy w lewo - w leśną ścieżkę. Idąc wzdłuż rzeki możemy obserwować jej spokojny nurt. W zakolach znaleźć można też tamę zbudowaną przez bobry (jej lokalizację wskazuje tabliczka informacyjna). Kierując się dalej znakami dojdziemy do karczmy, gdzie można nieco odpocząć.

Wychodząc głównym wjazdem na plac przy karczmie, dojdziemy po kilkuset metrach do parkingu przy kościele, na którym zostawiliśmy samochód.