Zamość - Zalesie - Suchowola - Krasnobród - Tomaszów Lubelski

Sezon wakacyjny 2014 w pełni. Korzystając z możliwości, jakie dają roztoczańskie szynobusy, proponujemy dzisiaj wycieczkę, która pozwala poznać Roztocze lepiej niż kiedykolwiek. Start i początek wycieczki to Tomaszów Lubelski. Tutaj wskakujemy na rower i wyruszamy...

  • Średni czas: 1h 15 min podróż szynobusem + około 7h rowerem
  • Długość trasy: 140 km, z czego około 70 km pokonujemy szynobusem
  • Ograniczenia wiekowe: brak
    (dzieci bezwzględnie pod stałą opieką dorosłych)
  • Polecana pora roku: lato (ze względu na sezonowe kursowanie szynobusów
  • Koszt: bilet na szynobus dla 2 osób + 2 rowery (30 + 14 zł) 44 zł

Kierujemy się najpierw w stronę stacji kolejowej w Bełżcu. W oczekiwaniu na przyjazd pociągu możemy odwiedzić jeszcze ciekawe miejsca w okolicy, np muzeum utworzone na miejscu Niemieckiego Obozu Zagłady. Przyjazd pociągu według rozkładu przewidziano na godzinę 9:46.

Podróż pociągiem przez Roztocze, jeśli odbywamy ją pierwszy raz, jest ciekawym przeżyciem. Choć co prawda odwiedzamy te same miejscowości, to patrzymy na nie ze zupełnie innej perspektywy. Kolej to także kontakt z dzikimi zakątkami Roztocza. Często pełna niespodzianek i fantastycznych krajobrazów, o których wiele osób nie miało pojęcia.

Szynobusem mijamy takie miejscowości jak: Bełżec, Maziły, Susiec, Samsonówka, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Zamość.

W Zamościu wysiadamy na głównej stacji, w pobliżu zoo. Rodziny z małymi dziećmi właśnie od tego miejsca zaczynają podróż po mieście.

My kierujemy się na rynek miasta, aby tam zacząć właściwą część podróży. Robimy kilka pamiątkowych zdjęć i ruszamy w stronę ul. Lwowskiej. Przy drogowskazie pokazującym drogę na Krasnobród skręcamy w prawo i kierujemy się na południe. Do Krasnobrodu z tego miejsca mamy 24 km. Mijamy ulicę Krasnobrodzką i wyjeżdżamy prosto na Pniówek, a następnie na Zalesie.

W ciepłe dni droga ta jest często używana przez osoby wybierające się do Krasnobrodu. To jedna z 2 głównych tras łączących Zamość z tym pięknym miejscem. Dla rowerzystów to ważna informacja, gdyż wzmożony ruch oznacza konieczność większej uwagi na drodze.

Kolejne miejscowości na naszej trasie to Rachodoszcze, Suchowola i Hutków. Kilka kilometrów dalej docieramy już do Krasnobrodu, który wita nas Kapliczką "Na Wodzie" i miejscem odpoczynku nad świeżą, zimną wodą. Zwiedzamy jeszcze otoczenie Sanktuarium Maryjnego oraz Kalwarię Krasnobrodzką i kierujemy się w stronę Tomaszowa Lubelskiego - przed nami ostatnie 20 km trasy.

Około godziny 18:00 docieramy do Tomaszowa Lubelskiego. Wrażenia z wycieczki niezapomniane.

Komentarze   

+1 #2 Marian 2014-10-25 09:26
Piękna trasa. szkoda, że szynobusy kursują tylko latem, bo dają wiele ciekawych możliwości zwiedzania i poznawania Roztocza. Kolej biegnąca przez Szczebrzeszyn i inne piękne miejscowości to bezapelacyjnie ważny element krajobrazu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 Madzia 2014-08-12 11:41
Ale piękne widoki! Super pomysł, aby w wycieczkę wpleść też podróż kolejką :)
Cytować | Zgłoś administratorowi