Frampol i Park Lasy Janowskie na rowerze

Korzystając z wyjazdu w okolice Biłgoraja, postanowiliśmy odwiedzić wschodnią część Parku Lasy Janowskie, o której słyszeliśmy wiele ciekawych uwag i zachęcających spostrzeżeń.

Za punkt startu obraliśmy Frampol. Tam, na rynku, zdejmujemy rowery z bagażnika i ruszamy.

Cel podróży: "pokręcić się po okolicy", poznać częściowo Park Lasy Janowskie.

Dystans: około 30 km.

Choć z rynku można wyjechać czary szlakiem prowadzącym do Janowa Lubelskiego, my udaliśmy się najpierw ul. Janowską w kierunku zachodnim, a potem na południe. Droga zaprowadziła nas prosto przez łąki do lasu, a wśród zabudowań trafiamy na wspomniany wcześniej czarny szlak. Przez kilka kolejnych kilometrów podążamy właśnie nim.

Ponieważ Janów Lubelski nie był naszym celem, w okolicach Zdzisławic opuszczamy czarny szlak i udajemy się dalej na południe. I jak się okazało, była to właściwa decyzja, ponieważ trafiliśmy tam na niesamowite bory sosnowe. Te magiczne lasy pozostaną długo w naszej pamięci. Niesamowite powietrze, piękne drzewa, idealna trasa rowerowa - czegóż więcej potrzeba do szczęścia? Piękno Roztocza w całej okazałości.

Dalej droga przybiera bardziej piaszczystą formę, co utrudnia znacznie pedałowanie. Trzeba szukać twardszego pobocza.

Z Lasów Janowskich wyjeżdżamy w okolicach Andrzejówki. Stamtąd dojeżdżamy do drogi numer 835 i kierujemy się na północ w kierunku Frampola.

Z powodu dużego ruchu na tej drodze oraz braku poboczy na przeważających odcinkach, zalecamy szczególną ostrożność. Kierowcy nie za bardzo uważają niestety na rowerzystów. Niestety też pogoda nie za bardzo nam dopisała, stąd relacja fotograficzna nie jest zbyt dobrej jakości.

W każdym zakątku tego regionu napotykamy się na przydrożne krzyże i kapliczki. W zasadzie jest ich tak dużo, że nie sposób je zliczyć. To piękna tradycja, pielęgnowana przez pokolenia.

W rynku możemy odpocząć i zregenerować siły. Na pewno wrócimy w te strony!

Miejscowości na trasie: Frampol, Zdzisławice, Władysławów, Andrzejówka, Korytków Mały, Sokołówka-Kolonia, Sokołówka.