Browar w Zwierzyńcu
Obiekt zespołu browaru wymurowano ponad 200 lat temu, w 1806 roku, jest on wpisany jako zabytek pod numerem A/392.
Całość architektoniczną centralnego budynku wzniesiono na planie podkowy z asymetrycznym budynkiem suszarni słodu, przy której mieści się pokaźnych rozmiarów komin.
Cały obiekt ma trzy kondygnacje, jest otynkowany, pokrycie stanowi dach dwuspadowy z blachy. Okna wykonano jako półkola, a na ostatniej kondygnacji na tych półkolach projektant dodał jeszcze opaski.
Wewnątrz browaru znajdują się: maszyny warzelni, suszarni słodu, fermentownia, słodownia, magazyny oraz urządzenia towarzyszące. Za budynkiem głównym umiejscowiono kotłownię, budynki warsztatowe i towarzyszące.
Portiernię browaru (dziś sklep) wzniesiono w 2 połowie XIX wieku, również zalicza się do zabytków Zwierzyńca (numer w rejstrze A/392).
Browar w Zwierzyńcu powstał w ramach Ordynacji Zamojskiej na początku XIX wieku. Założycielem był Stanisław Kostka Zamoyski. W 1810 roku budynki browarni zniszczył pożar. Szybko jednak dokonano niezbędnych napraw, a kilka lat później także rozbudowy i modernizacji. Jednak dalsze losy browarni były bardzo burzliwe i pełne niespodzianek. W okresie I Wojny Światowej został on niemal całkowicie zniszczony i zaprzestał działalności. Wznowił ją jednak w okresie międzywojennym, a rodzina Zamoyskich promowała wtedy swoje wyroby na terenie całej Polski. Autorem jednego z plakatów reklamowych był nawet Wojciech Kossak. Lata 1939 - 1944 to okres panowania niemieckich najeźdźców, którzy przejęli także kontrolę nad Zwierzynieckim browarem. W kolejnych latach przechodził on z rąk do rąk, aby w chwili obecnej trafić pod dzierżawę firmy Perła - Browary Lubelskie.