Siedliska

Siedliska to niewielka miejscowość sąsiadująca przy granicy Polsko-Ukraińskiej z Hrebennem. Jednak pełna atrakcji okolica oraz wspaniałe krajobrazy zachwycą każdego.

Szczególnie liczne są tu kapliczki i inne rodzaje miejsc kultu. Wspaniała kaplica pełniąca dziś funkcję kościoła oraz zabytkowa cerkiew wpisują się magicznie w ten cudny zakątek kresów wschodnich.

Siedliska słyną jednak znacznie bardziej z czegoś zupełnie innego - ze skamieniałych pni drzew. Są to skamieniałe pnie drzew trzeciorzędowych (powstały one 13-14 mln lat temu). Jest to największe skupisko tego rodzaju w Polsce a nawet jedno z większych w Europie! Obok kościoła znajduje się dzwonnica, u której podstawy umieszczono świętą figurkę w zagłębieniu wyłożonym w całości fragmentami skamieniałych pni. Bardzo dużo okazów zebrano w znajdującym się w centrum Siedlisk muzeum (otwarto je w 2003 roku). Waga najcięższego ze znajdujących się tu okazów dochodzi do 500 kg.

Wyjątkowość regionu jest jednocześnie jego zgubą - skamieniałe pnie są licznie pozyskiwane przez ludzi i wywożone lub sprzedawane. Przyczynia się to do dużej dewastacji znalezisk. Dlatego też od 1995 roku są one objęte ochroną prawną. Żeby je zbierać należy uzyskać stosowne zezwolenia.

Komentarze   

0 #2 Beatka 2013-11-07 15:44
Trafiliśmy tam przypadkiem, ale wrażenia niezapomniane.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #1 miszczu 2013-10-28 17:01
Wspaniałe miejsce, magiczne. Nie tak popularne jak inne miejsca na Roztoczu, ale bardzo piękne. Kapliczki zadbane i pieleęgnowane.
Cytować | Zgłoś administratorowi