Rezerwat Przyrody Szum

Rezerwat przyrody Szum – to miejsce bajecznych krajobrazów, dziewiczej i nieskalanej ludzką ręką przyrody, piękny zakątek Roztocza, w którym można odetchnąć czystym powietrzem i nacieszyć oczy artyzmem wytworów natury.

Rezerwat mieści się na terenie gminy Józefów na Roztoczu Środkowym i zajmuje powierzchnię niemalże 19 hektarów. Został utworzony w 1958 roku, więc już 54 lata temu, na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i przemysłu Drzewnego z 18 lipca 1958 roku.

Ochrona ma na celu zachowanie przełomu rzeki „Szum” w dziewiczym stanie w strefie Parku Narodowego Roztocza Środkowego. Ciek tworzy tu liczne, urokliwe małe wodospady, zwane „szumami”.

Rezerwat przyrody jest domem dla wielu gatunków roślin, wiele z nich jest pod ścisłą ochroną jak: lilia złoto głów, widłak goździsty, widłak wroniec, parzydło leśne czy rosiczka okrągłolistna.

Czy wiesz, że:

  • liczne małe wodospady na rzeczce "Szum" były w dawnych czasach wykorzystywane jako małe pralnie, gospodynie prały przy nich ubrania, czysta bieżąca woda doskonale nadawała się do prania i kąpieli,
  • „szumy” to wodospady powstałe wskutek pęknięć tektonicznych czasów trzeciorzędu, ich wysokość waha się w granicach ok. 50 cm,
  • współrzędne GPS rezerwatu: 22.96782 E, 50.50431 N
  • na terenie rezerwatu wytyczono bardzo bogatą w różne gatunki roślin ścieżkę przyrodniczą, ma ona długość około 1,5 km i pozwala obejrzeć takie okazy jak wawrzynek wilcze łyko, zanokcicę skalną oraz zieloną czy liczne rodzaje roślin z rodziny storczyków.