Atrakcje turystyczne Hrebennego

Zabytkowa drewniana cerkiew unicka pw. św. Mikołaja

Wzniesiona w 1685 roku, do której dobudowano babiniec w 1797 roku.

Więcej informacji w oddzielnym artykule: cerkiew unicka pw. św. Mikołaja »

Szlak turystyczny "Po Bunkrach Linii Mołotowa"

Szlak niebieski, jego długość wynosi 21,5 km. Szlak wiedzie z Hrebennego aż do Huty Lubyckiej.

Przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska

Współrzędne: 50°16'59"N, 23°34'34"E. Odprawa odbywa się w systemie całodobowym, przejście otwarte dla międzynarodowego ruchu osobowo-towarowego bez ograniczeń, do przejścia prowadzą dwie drogi: polska droga krajowa nr 17 (w przyszłości droga ekspresowa S17) i ukraińska droga magistralna M09.

Przejście drogowe otwarto w 1991 roku, ówcześnie po stronie polskiej oddano do ruchu 16 pasów dla samochodów ciężarowych i osobowych (po 8 na wjeździe do Polski i wyjeździe z Polski) oraz 2 dla autokarów.

Przejście kolejowe (położenie: linia 69) – rozpoczęło funkcjonowanie w 1996 roku, kiedy to do Rawy Ruskiej prowadził tor o normalnym rozstawie szyn tj. 1435 mm i kursowała jedna para pociągów (pociąg "Roztocze") z i do Warszawy. Przejście kolejowe było dostępne wyłącznie dla obywateli Polski oraz Ukrainy.

Przejście w Hrebennem

Wejście Polski do Unii Europejskiej wymusiło wprowadzenie wiz dla obywateli Ukrainy, co pociągnęło za sobą drastyczny spadek i tak niewielkiej już liczby podróżujących. Ten krach spowodował iż 4 lipca 2005 zlikwidowano ostatni pociąg do Rawy Ruskiej. Od tej pory przejście kolejowe jest nieczynne, mimo początkowych zapowiedzi uruchomienia pociągu wahadłowego Rawa Ruska-Hrebenne.

Zalew w Hrebennem

Piękny, malowniczy zalew mieszczący się tuż obok przejścia granicznego.

Komentarze   

0 #1 Pawcio 2012-07-07 11:38
Jakoś Hrebenne kojarzy mi się z dużymi kolejkami na granicy. To mała miejscowość, ale dużo ładnych widoczków tam jest, np, zachód słońca nad stawami.

Polecam na wycieczkę rowerową!:)
Cytować | Zgłoś administratorowi