Biłgoraj

Miasto Biłgoraj leży na Zamojszczyźnie, gdzie stanowi drugi po Zamościu ośrodek miejski pod względem wielkości. Znajduje się on 90 km na południe od Lublina i około 76 km na północny wschód od Rzeszowa, w Puszczy Sokalskiej.

Przez Biłgoraj przepływają 4 małe rzeczki: Biała Łada, Czarna Łada, Osa, Próchnica. Biłgoraj jest podzielony na 12 dzielnic o statusie osiedli.

Nazwa miasteczka oznacza Bieły Goraj, czyli wzgórze, na którym w XVI wieku lokowano miejscowość.

Charakterystyczna dla regionu jest kultura, np domy typu biłgorajskiego. Są to drewniane chaty kryte gontem lub słomą, budowane w tzw. rybi ogon. Liczne są też przydrożne kapliczki i krzyże, wpisane też na stałe w krajobraz Roztocza.

Do tutejszej kultury nawiązuje Grzegorz Ciechowski w utworze "Piejo kury piejo" ("Piejo kury piejo, Ni majo koguta. Oj, ładna to jest ładna, biłgorajsko nuta").

Strój biłgorajsko-tarnogrodzki - kolejny specyficzny element regionu. Noszony do początków XX wieku, zbliżony do spotykanych dawniej strojów słowiańskich.

Warto wspomnieć, że znajduje się tutaj ówcześnie 5 dużych zakładów przemysłowych: Black Red White, Model, Ambra, PolSkone oraz Mewa.