Dinopark w Guciowie

Kto by pomyślał, że na Roztoczu będzie można podziwiać szczątku ogromnych gadów sprzed 65 milionów lat!

Sołtys Guciowa – pan Stanisław Jachymek (informacje aktualne na dzień 7 lipiec 2012) zapoczątkował projekt dużego parku muzealnego, jaki ma powstać w jego wsi. W domu pana Stanisława znajdują się odnalezione tropy dinozaurów, a z czasem będziemy mogli oglądać rekonstrukcje całych gadów, zarówno tych żyjących na obszarze naszego kraju jak i na świecie.

Obecnie na płocie domu sołtysa wisi tablica informacyjna z wizerunkiem dużego dinozaura zwiastująca mający powstać tu dinopark. A tymczasem można pooglądać:

  • skały wapienne, w których odciśnięte są tropy hadrozaura - 10-metrowego roślinożercy z rodziny dinozaurów kaczodziobych, m.in. liczący sobie pół metra odcisk tylnej stopy dinozaura kaczodziobego na którym dostrzeżemy wyraźne okrągłe ślady trzech palców, niczym kopyt.
  • skamieniałe ślady dwunożnego dinozaura mięsożernego.

Odkrycie tropu dinozaurów na terenie, który uznawano w czasach 65 mln lat p.n.e za zalany morzem, budzi kontrowersję i daje nowe światło na kierunek badań archeologów.

Doktor Garliński, znalazła odciksów dowiódł zatem, że okolice Zamościa od strony Bliżowa, Guciowa, Adamowa wyglądały dawniej jak dzisiejsze plaże Kenii, Australii czy Karaibów, a po nich mogły spacerować gigantyczne dinozaury roślinożerne i mięsożerne.

Aby rozsławić miejsce odnalezienia szczątków dinozaurów, paleontolodzy postanowili stworzyć tu Roztoczański Park Kredowy. Sołtys wraz z paleontologami z PIG opracowali projekt prawdziwego muzeum paleontologiczno-archeologicznego. Obecnie jest on na etapie przygotowań.

TO WARTO WIEDZIEĆ! Roztoczański Park Kredowy ma być docelowo częścią Środkowoeuropejskiego Dinoparku! Plany zakładają ponadto stworzenie ścieżki transeuropejskiej, spajającej wszystkie tropy dinozaurów, od Portugalii aż po maleńki i tak niepozorny Guciów oraz od Włoch po Szwecję!

Komentarze   

0 #1 herka13 2012-07-11 09:36
Ooo nie wiedziałam, że u nas na Roztoczu planują takie inwestycje jak dinopark!

Super, niech sie rozwija ten piękny region.
Z chęcią odwiedzę taki park z dużymi gadami z moimi dzieciakami:)

to na pewno bedzię nie tylko ciekawa atrakcja ale również dobra lekcją geografii dla maluchów! :)

pozdrawiam redkację, fajny portal! dużo ciekawych i przydatnych artykułów.

Nie wiedziałam np. że mieszkam tak blisko miejsca, gdzie rosną takie stare dęby! Górecko Kościelne jest jakieś 48 km odemnie a nigdy tam nie byłam nawet:) na pewno kolejny weekedn będzie wycieczką w te strony:)
Cytować | Zgłoś administratorowi